AKTUALNOŚCI

Zapraszamy na rykowisko

Rykowisko to okazja, by usłyszeć głośne, basowe porykiwania jelenia - króla polskich lasów.

Przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie byków oraz uderzenia wieńcami o drzewa.

Rykowisko rozpoczyna się, gdy nocą temperatura spada do zera, wówczas samce gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.

Z nastaniem jesieni łanie wydzielają naturalne feromony, na które reagują samce. Rycząc do siebie, próbują pokazać dominację, Im niższy ryk, tym większa szansa na zwycięstwo. Byki porównują zasłyszane odgłosy z własnym i decydują, czy podjąć walkę, czy spasować.

Drugim etapem rywalizacji o łanie jest porównanie poroża pomiędzy przeciwnikami. Jeśli poroże konkurenta jest mocniejsze, należy odpuścić.

W ostateczności, gdy byki ocenią swoje siły jako równe, dochodzi do walki.

Czas trwania rykowiska warunkowany jest pogodą. Gdy temperatura spada, jelenie są aktywne. W tym sezonie rykowisko już się zaczęło. Jak długo potrwa? To zależy, czy byki są mocne, czy słabe. Dobrze jest, gdy wielu mocnych konkurentów staje w szranki o samice, ponieważ gwarantuje to populacji jelenia dobre geny i silne okazy na przyszłe sezony.

Podczas rykowiska byki tracą około 30% masy ciała, ponieważ żyją głównie miłością, a ubytki energetyczne uzupełniają pijąc wodę.

Poniżej prezentujemy Państwu zdjęcia z tegorocznego polowania podczas rykowiska na terenach OHZ RDLP w Toruniu.

Zdj. S. Nowak

Co nas tam prowadzi w głuche noce? Co każe czołgać się w stronę wschodzącego słońca? Co nam każe polować? Co za siłę ma to hobby, sprowadzające nas z asfaltowych szlaków cywilizacji w ostatnie bagienne uroczyska, wówczas gdy nic nie wydaje się tak mało naturalne we współczesnym, urbanizującym się w szaleńczym tempie, technicystycznym świecie, jak właśnie – natura. …

Fragment: Roman Batory „Hobby wielkie jak łoś”