AKTUALNOŚCI

 

Prowadzący polowanie zwołuje odprawę, a uczestnicy polowania ustawiają się w dwóch rzędach: myśliwi przed prowadzącym, natomiast naganka z jego lewej strony.

Prowadzący polowanie zarządza sygnał

"Powitanie" , na dźwięk ktorego należy zdjąć czapki z głów. 

Po przekazaniu najważniejszych informacji prowadzący prosi o sygnał

"Apel na Łowy" , po którym myśliwi udają się na pierwszy miot...

W galerii efekty jednego z polowań:

Zdj. S. Nowak


z archiwum Nadleśnictwa Zamrzenica

 

Po przepięknym okresie polowań na jelenie byki… w połowie października, gdy w leśnych ostępach zieleń ustępuje miejsca pełnej palecie żółci, czerwieni i brązów, przyszedł czas na kolejną łowiecką przygodę… trwa bekowisko u danieli.

Zapraszamy do galerii:

Zdj. S. Nowak


z archiwum Nadleśnictwa Zamrzenica

Rykowisko to okazja, by usłyszeć głośne, basowe porykiwania jelenia - króla polskich lasów.

Przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie byków oraz uderzenia wieńcami o drzewa.

Rykowisko rozpoczyna się, gdy nocą temperatura spada do zera, wówczas samce gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.

Z nastaniem jesieni łanie wydzielają naturalne feromony, na które reagują samce. Rycząc do siebie, próbują pokazać dominację, Im niższy ryk, tym większa szansa na zwycięstwo. Byki porównują zasłyszane odgłosy z własnym i decydują, czy podjąć walkę, czy spasować.

Drugim etapem rywalizacji o łanie jest porównanie poroża pomiędzy przeciwnikami. Jeśli poroże konkurenta jest mocniejsze, należy odpuścić.

W ostateczności, gdy byki ocenią swoje siły jako równe, dochodzi do walki.

Czas trwania rykowiska warunkowany jest pogodą. Gdy temperatura spada, jelenie są aktywne. W tym sezonie rykowisko już się zaczęło. Jak długo potrwa? To zależy, czy byki są mocne, czy słabe. Dobrze jest, gdy wielu mocnych konkurentów staje w szranki o samice, ponieważ gwarantuje to populacji jelenia dobre geny i silne okazy na przyszłe sezony.

Podczas rykowiska byki tracą około 30% masy ciała, ponieważ żyją głównie miłością, a ubytki energetyczne uzupełniają pijąc wodę.

Poniżej prezentujemy Państwu zdjęcia z tegorocznego polowania podczas rykowiska na terenach OHZ RDLP w Toruniu.

Zdj. S. Nowak

z archiwum Nadleśnictwa Zamrzenica

Sarna jest jednym z najmniejszych, a jednocześnie najbardziej licznym przedstawicielem zwierzyny płowej w Polsce oraz w Europie. Poroża rogaczy pozyskiwane na terenach łowieckich OHZ RDLP w Toruniu charakteryzują się dużym zróżnicowaniem form, zarówno pod względem liczby odnóg, kształtu, wysokości oraz stopnia uperlenia. Takich właśnie ciekawych i nietypowych trofeów szukają wymagający myśliwi zarówno krajowi jak i zagraniczni.


Myłkus, Nadleśnictwo Zamrzenica, zdj. T. Janka

Sezon polowań na rogacze w Polsce trwa od 11 maja do 30 września. Jednak najlepsze wyniki polowań można uzyskać w następujących okresach:
- w drugiej połowie maja, czyli na początku sezonu polowań, gdy spokojna zwierzyna żeruje bez zachowania szczególnej ostrzożności oraz
- w czasie rui, zwykle w drugiej połowie lipca, gdy pochłonięte walką kozły tracą czujność, ponadto reagują wówczas na wabiki, co uatrakcyjnia polowanie.
Myśliwi w asyście doświadczonego podprowadzającego mają możliwość polowania z podchodu, z ziasiadki oraz na wab.
Na terenie Ośrodków Hodowli Zwierzyny RDLP w Toruniu w sezonie łowieckim 2021/2022 udało się pozyskać kilka ciekawych trofeów, w tym również trofeów medalowych:


Złoty Medal, Nadleśnictwo Lutówko, zdj. M. Schmidt


Srebrny Medal, Nadleśnictwo Lutówko, zdj. M. Schmidt

 


Srebrny Medal, Nadleśnictwo Brodnica, zdj. H. Malina


z archiwum Nadleśnictwa Zamrzenica

 

Tarce, 2 października 2021 roku

W tym roku obchody Święta Św. Huberta odbędą się w Tarcach. Impreza współorganizowana jest przez myśliwych, leśników i rolników, a skierowana jest do miłośników natury. Celem tegoroczego wydarzenia jest integracja społeczeństwa z myśliwymi, leśnikami i rolnikami oraz prezentacja ich działalności.

Więcej informacji na stronie Hubertus 2021


Zdj.: PZŁ Tarnobrzeg

 

 
 
 
 
 

 

 

Co nas tam prowadzi w głuche noce? Co każe czołgać się w stronę wschodzącego słońca? Co nam każe polować? Co za siłę ma to hobby, sprowadzające nas z asfaltowych szlaków cywilizacji w ostatnie bagienne uroczyska, wówczas gdy nic nie wydaje się tak mało naturalne we współczesnym, urbanizującym się w szaleńczym tempie, technicystycznym świecie, jak właśnie – natura. …

Fragment: Roman Batory „Hobby wielkie jak łoś”